ESMA OCAK' I ANIYORUZ..

25 Mayıs Pazartesi 18:00 - 19:30 arasında Esma Ocak Diyarbakır Evi’nde Ölümünün 4. yılında ESMA OCAK ' I ANIYORUZ..
Hayatını kızı Prof. Dr.Perran Toksöz 'ün  Eserlerini, Prof. Dr. Kemal Timur'un anlatacağı,  etkinlikte, yazarın bir şiiri ve ona ithafen yazılan iki şiir etkinliğin sunuculuğunu üstlenen, Mustafa Dalgıç tarafından okunacaktır.

“AMACIM, İNSAN’ DENİLEN YÜCE VARLIĞI NE DENLİ DİRENÇLİ 
OLDUĞUNU VURGULAYARAK, EN DEĞMEZ OLAYLARDA GÜCÜNÜ 
YİTİRENLERİ YÜREKLENDİRMEKTİR. "
Esma OCAK

Doğumu, 5 Haziran 1928 – Vefatı , 25 Mayıs 2011
Esma OCAK 1928 Diyarbakır doğumlu olup,
Küçük yaştan beri sevdiği Edebiyata olan merakı, yaşamının vazgeçilmez bir öğesi. 1950’li yıllarda eşiyle gittiği Kazancı köyünde tanık oldukları yetisini körükleyip ilk yapıtı olan BERDEL’i yazar. 1981’de yayımlanan kitap üç ay içinde ikinci baskısını yaptı. Dördü roman – dördü öykü olmak üzere sekiz eseri vardır. BERDEL Berlin’de “Uluslararası Sanat Sinemaları Konfederasyon Ödülünü ve Uluslararası Barış Mansiyonu almış. Amerika Birleşik Devletlerinde Televizyon filimi ödülü, İtalya’da gerçekleştirilen büyük ödül töreninde Onbir Uluslar arası Jüri üyelerinin tümünün oyunu alarak (BERDEL - BÜYÜK ÖDÜLE) layık görüldü.
ESERLERİ : 1-Berdel 2-Kırklar Dağının düzü 3-Kervan Servan 4- Sara Sara 5- Kuyudaki Ses 6-Muş Gürcüsü 7-Surlu Kentin Sır Suyu 8-Kadınlar Mektebi.
KAYNAK:Diyarbakırlı Fikir Sanat Adamları Kitabı – Şevket BEYSANOĞLU)
AYRICA ESERLERİ : 9-Duvar İçindeki Diyar 10- Hasırcı Kuşu 11-Münire 12-Bir Filozofun Özel Yaşamı 13- İçerdeki Avcı, Başlıca Eserleridir.
Esma OCAK – DİTAV Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yrd.Vakfı’nın Kurucu üyesidir. 1992’de DİTAV- Yönetim Kurulu üyeliği. / 1995’Yılından 2001 Yılına kadar Vakıf Başkanlığı görevini yürütmüş, 2001-2003 Tarihleri arasında Yön.Kur.Üyeliğinde bulunan ve Sağlık sorunları nedeniyle bu görevinden ayrılmıştır. Türkiye Yazarlar Sendikası ve Edebiyatçılar Derneği üyesi olup, Yazım çalışmalarını Diyarbakır’da evinde ve Erdebil Köşkünde sürdürmüştür. 
25 Mayıs 2011’de Vefat eden Merhum Esma OCAK’a ALLAH rahmet eylesin, Mekanı Cennet Olsun. Bu Değerli Şahsiyeti Unutmadık Unutmayacağız.