"2015 Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri yılı olsun"

Unesco yolunda olan Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçelerinin, (UNESCO) Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Teşkilatının "Dünya Kalıcı Miras Listesine" alınması ve 2015 yılının Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri yılı ilan edilmesi için Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfının İstanbul Şubesi tarafından imza kampanyası başlatıldı.

Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfının İstanbul Şubesi Başkanı Av. Aydoğan AHIAKIN, Diyarbakır Kalesi, Surları ve Hevsel Bahçelerinin UNESCO Dünya Kültür Miras Listesine girmesi için bugüne kadar başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere Diyarbakır Valiliği,  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kamu kurumları ve konuyla ilgili sivil toplum kuruluşları tarafından birlikte hareket edildiğini ve bilim insanlarının çalışmalarının sonucu olarak Haziran 2015'te UNESCO Dünya Kalıcı Miras listesine aday olunduğunu ve Haziran ayında Kalıcı Miras Listesine alınacağını ve kalıcı olarak yazılacağını belirtti.       İmza kampanyası internet üzerinden www.change.org adresinden, DİTAV ve ilgili STK'lar tarafından İstanbul, Ankara, Diyarbakır ve bir çok ilde kurulacak standlarla Haziran 2015'e kadar devam edecektir. Kampanya ile birlikte Diyarbakır'ın tarihi ve kültürel mirasının korunmasına destek verenlerin ve kadim şehrin aşıklarının bir araya geleceğini, Diyarbakır'ın tarihine hem Türkiye'de hem de Dünya'da büyük bir ilginin olduğu belirtildi.      

Av. Aydoğan Ahıakın, Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri ile birlikte  Efes  Antik Kentinin de Dünya Kültür Mirası asıl listesine aday olduğunu belirterek "inşallah iki aday şehrimizde kültürel miraslara kabul edilir, Unesco Yolunda olan şehrimiz için umarım bu yıl rüyamız tamamlanır" şeklinde konuştu.       DİTAV İstanbul Şube Başkanı Av. Aydoğan Ahıakın, bugüne kadar Surlarımızın ve Hevsel Bahçelerimizin UNESCO Dünya Mirası içerisinde yer almamasının büyük bir eksiklik olduğunu, Haziran 2015'te bu eksikliğin giderileceğini, heyetlerin yapmış olduğu kollektif çalışmanın sonucu Dünya Kültür Miras asıl listesine girilmesiyle beraber, Diyarbakır'ın rüyasının gerçekleşeceğini, Diyarbakır'ın dünyadaki ender turizm şehirlerinden biri olacağını, listeye girilmesiyle birlikte, dünya düzeyinde prestij, cazibe şehri ve kaynakların sağlanacağını  vurguladı.       Kampanya ile Kamu kuruluşları ve ilgili Sivil Toplum Kuruluşları ile sürecin devam edeceği, Diyarbakır'ın ve insanlığın tarihsel ve kültürel mirasının geleceğe taşınması açısından kampanyanın başarılı olacağı ve Haziran ayında Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçelerinin UNESCO Dünya kalıcı miras listesine gireceği belirtildi.     Kampanya sonucu olarak Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Kültür ve Turizm Bakanlığına ziyarette bulunulacağını belirtti.     Diyarbakır'ın tüm insanlığın ortak mirası olduğunu belirten Ahıakın, "ortak mirasımızı koruyalım, geleceğe, yarınlara taşıyalım" dedi.

Kaynak : "2015 Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri yılı olsun" 15 Nisan 2015 Çarşamba 16:45 
http://www.diyarinsesi.org/haber/2015-diyarbakir-surlari-ve-hevsel-bahceleri-yili-olsun-61431.htm